Szarka Csaba ezredes Budapest Főváros Kormányhivatala Védelmi Bizottság Titkársága titkára. Csepregi Péter tűzoltó alezredes Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság, polgári védelmi főfelügyelője. Garaguly István tűzoltó őrnagy BM Katasztrófavédelmi Oktatási Központ munkatársa HUNOR hivatásos nehéz kutató-mentő mentőszervezet tagja. A rendezvényen megjelenteket Varga Ferenc tű. Dandártábornok Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója jelenlétével megtisztelte. Bakai úr köszöntötte az állományt, majd Garaguly urat felkérte előadásának megtartására. Országos Polgári Védelmi Főfelügyelőség – Tervezési és Védelmi Igazgatási Főosztály Ágazati katasztrófavédelmi koordinációs és védelmi igazgatási tevékenységét vázolta. Katasztrófavédelmi Koordinációs Tárcaközi Bizottság (KKB) elnevezésű szervezet működésével ismertette meg jelenlevőket. Elmondta, hogy a szervezet a belügyminiszter vezetésével valamint az ágazati miniszterek által kijelölt vezetőkkel, valamint a központi államigazgatási szervek vezetőivel látják el feladatukat. Kiemelte az operatív törzs megalakításnak fontosságát. Katasztrófaveszély idején, illetve kihirdetett veszélyhelyzet során a KKB az operatív tevékenység közvetlen irányítására operatív munkaszervet működtet. A KKB Nemzeti Veszélyhelyzet-kezelési Központ (KKB NVK) riasztás alapján kezdi meg tevékenységét, tagjai a KKB tagok által delegált ágazati szakértők, akik a katasztrófák elleni védekezés ágazati feladatai összehangolásának letéteményesei. A KKB NVK a Kormány és a KKB döntéseinek megfelelő, gyors és azonnal végrehajtandó döntéseket hoz, amelyeket a kialakult helyzet hatékony és eredményes kezelése érdekében a területi szintű szervek hajtanak végre.
Rövid szünet után a HUNOR hivatásos mentőszervezet és a HUSZÁR közepes kutató-mentő csapat bemutatásával folytatta. Ennek során elmondta és képekkel illusztrálta, hogy a Hunor mentőszervezet 76 tagja részt vesz Londonban egy szimulált – metróbaleset miatti – mentésben. Szeptembertől - februárig építették a metró baleset helyszínét részletesen kidolgozták. 157 sérül és 4 halott (imitált) mentéséhez kértek nemzetközi támogatást az angolok. Beszélt az eszközök és az eszközkezelő személyzet kölcsönadásnak nehézségeiről.5 évente kell a minősítéseket megújítani Garaguly István tűzoltó őrnagy úr beszélt az ENSZ Nemzetközi Kutatási és Mentési Tanácsadó Csoport (INSARAG) működéséről is. Megemlítette, hogy folytatódik az ENSZ INSARAG irányelv továbbfejlesztése.
A feladat kiszabás és a Parancsnoki gondoskodás fontosságát valamint az Operatív Értékelő Elemző tevékenység koordinálást is hangsúlyozta. Említést tett a „Láthatatlan” Logisztikáról és a Támogató Logisztikáról.
Előadást az Új Térkép Jelek Jegyzékének említésével fejezte be.Riasztás állapot üzenete van a Hunornak 3 gyakorlatra – 3 beavatkozásra. Ezek helyet számkódok lesznek.
Ismételt szünetet követően Bakai Kristóf úr az Árvizes Képesség Felmérésről beszélt. 39 tagszervezetnek küldte ki az adatkérő lapokat, melyeknek a kitöltésére 2 hét volt megadva. 25 egyesület töltötte ki. Határidőt követően még 4 egyesület küldte vissza az adatközlő lapot. Árvízvédelmi – Vízimentési – Búvár tevékenységre irányult a kérdés kör. Google kérdőív kérdéseit beszélte át a jelenlévő vezetőkkel. Létszám 261 kiképzett önkéntes és 423 más bevonható.
Tisztelettel:
v. Nótás Ferenc a Vitézi Rend Katasztrófavédelmi század pesti parancsnok-helyettese
|