VITÉZI REND

HÍREK
ÁLLOMÁNYTÁBLA
MÉDIA
A VITÉZI REND
 • Eszmeiség
 • Mérlegek
 • Alapadatok
 • Történet
 • Törvények
 • Vitézi nagyjelvény
 • Vitézi oklevél
 • Vitézi telek
 • Vitézi cím használata
 • Kitüntetések
 • Jogi nyilatkozat
 • Tagfelvétel
 • Örömhír
EGYESÜLÉS
 • Felhívás
 • Egyesülési dokumentumok
HORTHY MIKLÓS
 • A Horthy család
 • Gondolatok Horthy Miklósról
KATASZTRÓFAVÉDELEM
KARITATÍV CSOPORT
HADISÍR GONDOZÁSA
HAGYOMÁNYŐRZŐ CSOPORT
SZOBORÁLLÍTÁS
 • Támogatás
 • Eddigi támogatók
 • Cikkek
 • Spende
 • Donation
TISZTSÉGVISELŐINK
 • Magyarország
 • Felvidék
 • Délvidék
 • Erdély
 • Kárpátalja
 • Egyesült Államok
 • Egyesült Királyság
 • Kanada
 • Németország
 • Skandinávia, Benelux Államok
GALÉRIA
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • Archív képek
 • Képeslapok
 • Október 23.
 • Vitézavatás
ÉVES TERV
 • Bandérium
 • Borsod-Abaúj-Zemplén Megye
 • Csongrád
 • Erdély
 • Hajdú Bihar
 • Jász-Nagykun Szolnok
 • Pest
VITÉZEK
 • Akikre büszkék vagyunk
 • Hadak útjára léptek
 • Híres vitézek
 • Vitézek névsora 1921-1945
SEGÍTSÜK EGYMÁST
EGYÉB
 • Ajándéktárgyak
 • Levelek
 • Média
 • Versek, nóták
 • Vitézek Lapja
 • Vitézi Híradó, Hírmondó
HADAK ÚTJÁRA LÉPTEK
 • 2015
 • 2016
 • 2017
KAPCSOLAT


 TÁBORILELKÉSZ HÍREI

 ESEMÉNYNAPTÁR
<<  2018. január  >>
H
K
Sz
Cs
P
Sz
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 KERESÉS
 

 HÍRLEVÉL


II. Rákóczi Ferenc Emléknapja Monoron  


„Íme mily jó és mily gyönyörűséges, mikor együtt lakoznak az atyafiak! (Zsolt 133.1)
 
vitéz Szőnyi Attila nemzetes úr beszámolója

  Március 26-án Monoron is megemlékeztünk Magyarország és Erdély Vezérlő Fejedelméről, s mindazokról a hősökről, akik a magyar szabadságért harcoltak a "Cum Deo pro Patria er Libertate" feliratú zászló alatt. Mivel Monor is állított kuruc katonákat, akik közül a monori "Balassady" Népfőiskola kutatásainak köszönhetően 29 kuruc hőst név szerint is ismerünk, városunk is rendelkezik egy "Rákóczi-kereszttel", azaz egy emlékművel, ahol tiszteleghetünk Hazánk leghosszabb ideig tartó szabadságharca előtt.
 Idén - Isten kegyelméből- végre hivatalos keretek között megrendezett, egy ökumenikus Istentisztelettel egybekötött megemlékezésen vehettünk részt, a Rend szellemiségéből adódóan aktív szervezőként és résztvevőként egyaránt.
A megemlékezésnek, ahogyan a  "Rákóczi-keresztnek" is, a Monori Római Katolikus Egyházközség Kistemploma adott otthont. Az ünnepi hangulatot emelte, hogy v. Kiss László és a monori Bethlen Gábor Erdélyi Kör egy talpig székely ruhába öltözött tagja végig zászlóval állt "díszőrséget".

  Az ökumenikus Istentiszteleten Főtisztelendő Paszternák Tamás plébános hirdette Isten igéjét. A prédikáció során az idős II. Rákóczi Ferenc által megírt Emlékiratokból ránk maradt imádságok szavaival emlékeztetett mindenkit a Fejedelem mély hitére. A megemlékező gyülekezet pedig kuruckori énekekkel válaszolt.
  Arany János Emlékévét is beleszőve az alkalomba, az általános iskolás Magócsi Teréz nagy tetszést aratva szavalta el "Rákócziné" balladáját, majd édesapja, Magócsi László, a "Balassady" Népfőiskola alapító tagja vette át a szót. Beszédében felidézte a Népfőiskola kezdeményezésre készült emlékmű felállítása, majd többszöri bővítése idején megharcolt küzdelmeket, melyeken az Istenbe vetett hit, és a jó ügy melletti elköteleződés segítette át őket, ahogyan a Fejedelmet is harcaiban.
 Ezután vitéz Szőnyi Attila, református presbiter, a Rend képviseletében II. Rákóczi Ferenc történelmi nagyságát elemezve kijelentette, csak Istennel lehet nemcsak e Nemzetért, s Hazánk szabadságáért, hanem életünk minden egyes céljáért tenni, enélkül minden ténykedés csak istentelen szenvedést eredményez.
 Vladár István református lelkipásztor pedig a kuruc kor felekezetei közöti együttműködést kihangsúlyozva hívta fel a figyelmet a magyarságért való tényleges összefogás felelősségére.
  A közös imádság, majd a Himnusz után az Emlékműhöz vonult a több, mint félszáz megemlékező, ahol tárogatószó mellett helyezhettük el koszorúinkat.
A megemlékezés a Székely Himnusz éneklése után szeretetvendégséggel zárult.

  Örömünkre szolgált, hogy aktív részesei lehettünk e felemelő ünnepségnek! Hisszük, nem hiábavaló dolog Hazánk kiemelkedő személyeiről emlékezni!  Kötelességünk, hogy példaként állítsuk őket napjaink elfásult, lemondó nemzedéke elé, megmutatva, hogy minden kedvezőtlen körülmény ellenére a nyakas, kurucos kiállás, az erős hitre támaszkodó személyes bátorság igenis eredményezhet sikereket! Nemcsak a saját, de Nemzetünk életében is!

 Istennek dicsőség, a bátraknak tisztelet, a hősöknek elismerés!

 

vitéz Szőnyi Attila


 
© 1992-2013. Vitézi Rend